Co je "Dobok"

V počátku taekwondo tréninku se cvičenci setkávají s dobokem a učí se etiku cvičence. Dobok je speciální oblečení pro trénink mysli a těla, ve kterém je obsažen duch Koreje a staré tradice. Také je dobok nazývaný „handobok“.

Dobok se skládá z kalhot, vrchní částí a pásku (nazývaný hanbul). Původ není znám, i když lidé v království Kogurjo nosili bílé oblečení s černým hedvábným páskem kolem pasu. To znamená, že bílé oblečení mohlo být denní oblečení pro Kogurjo lidi. To také vypadá, že dlouhá vrchní část oděvu a kalhoty musela být stejného typu jako bylo nalezeno na nástěnných malbách v hrobech tří království.

Taekwondo dobok je podobný tradičnímu korejskému oblečení ve způsobu provedení. Obsahuje tři druhy symbolů: kruh, čtverec a trojúhelník. Linka kolem pásu oblečení je kruhový tvar, manžety čtverec a boční plochy trojúhelník. Horní část je provedena podle stejného způsobu.

To znamená, že dobok, který je docela odlišný od běžného oblečení nese tradice konzervatizmu a z tohoto důvodu dobok Kogurjo lidí musí být velmi podobný k dnešnímu.

O symbolizuje nebe, čtverec zemi a trojúhelník muže. Tyto tři symboly jsou základem vesmíru (Samilshingo). Tradiční korejské oblečení je založené na těchto třech symbolech a symboly jsou transformovány do jednoty tří nazývané „han“.

Podle teorie „Yin“ a „Yang“, muž je malý vesmír, kalhoty jako Yin země, vrchní část oděvu jako Yang nebe a pásek jako muž sobě, což pochází z potřeb každodenního aspektu života korejců, včetně vytváření veškerých odlišných druhů oblečení.

V počátku byl dobok pouze bílé barvy. V roce 1970 vznikl rozdíl mezi uniformou pro černé pásky a nečerné pásky. Rozdíl je v barvě orámování části kolem krku. Černé pásky mají černé orámování, pum je červeno-černě rámovaný a ostatní mají bílé orámování.

Bílá barva symbolizuje původ vesmíru. Podle původní korejské tradice, původ vesmíru je ojedinělost, shoda, jedinečnost, která je vyslovována v korejštině jako Han. Bílá je základ vesmíru v korejské víře.

Důvod výstřihu (V) je snížit nepohodlnost předchozí tradiční uniformy, která mohla být příliš často uvolněná během tréninku. Výstřih vypadá upravený a je vhodnější k nošení.

Dobok není pouze oblek pro trénink v tělocvičně, ale také soutěžní oblečení pro různé soutěžní příležitosti. Filozofická významnost je v dodržování čistoty a mít jistý respekt a etiketu vůči tomuto oblečení.

Bleskovky

Tréninky stále probíhají pouze ve středu venku od 14:00-15:30hod. Ostatní info. v SMS

Obrázek dne